בטיחות הילדים בגני שעשועים

| | 0 Comments

הקפד לפקח על הילדים, עודד אותם להישאר על המכשירים המתאימים להם ולעזור להם להשתמש במכשירים חדשים להם שהם יכירו גם אותם ויהיו עצמאים. עקוב אחר ילדיך בגן השעשועים כדי לוודא שהם בטוחים.

 

גן משחקים הוא גן עדן לילדים אך חשוב שתוודא שילדך אינו לובש דברים שיכולים להיתפס על ציוד משחקים, כולל שרשראות, קפוצ'ונים וקסדות. בדוק את טמפרטורת המתקנים, במיוחד את מתקני המשחקים ממתכת אם ישנם כאלה, בעונות חמות וקרירות, כדי לוודא שהוא לא מהווה סיכון מיותר לילדך.

רוב הפציעות במגרשי המשחקים מתרחשות כאשר ילדים נופלים מהציוד או נופלים על הקרקע. ילדים יכולים גם להיפצע בעת טיפוס על ציוד משחקים כגון עמודי "טיפוס קופים", במיוחד אם השיפוע גבוה מדי.

הדרך למנוע פציעה

הדרך הטובה ביותר למנוע פציעה היא להבטיח שהשטח סביבו מסייע לספוג ולהקטין את ההשפעה של ילד הנוחת עליו. משטחים כגון שבבי עץ, חול, אריחי גומי ומחצלות מספקים הגנה טובה יותר אם הם מתוחזקים באופן תדיר. כיום, רוב גני השעשועים עם משטחי גומי מיוחד לדריכה, שלא מתחמם, נח לכל הגילאים והכי חשוב, בטיחותי.

משטחי גן המשחקים

משטחי הדריכה עשויים גומי או חומרים דמויי גומי שנבדקו היטב. במקרים רבים, אם מדובר בגן שעשועים שכונתי או בביתכם המשטחים והציוד בכלל לא עוברים את הבדיקות המקצועיות ובמקרה כזה ההורים בבעיה. ילדים אינם רשאים לשחק ולגעת במתקנים ובציוד המעטפת עד לביצוע התיקונים. מעבר לזה כדאי תמיד לשים לב שאין אביזרים דוקרים וחדים על רצפת המשחק.

תוך הפיכת מגרש המשחקים למהנה ובטוח יותר לילדים שלך, בדוק את הציוד לאיתור סכנות אפשריות ופעל בהתאם להנחיות בטיחות פשוטות. 

יש ללמד ילדים כיצד לשחק נכון על  מתקני המשחקים, לא רק מה לעשות, כגון לעמוד על הנדנדה או לרדת במגלשות. כללי התנהגות לילדים  הם גם מועילים, שכן יש להנחות את הילדים לא לדחוף או להיות גס רוח מדי על ציוד משחק ובכך לא יהרס ציוד ולא יהיה ריבים בין שאר הילדים בגן השעשועים.

בנוסף, יש לבדוק את הציוד והסביבה כדי לוודא שהם אינם ניזוקים או אינם בטוחים לילדים. ניתן למנוע פגיעות משחקים נפוצות רבות על ידי בדיקת ציוד ודיווח על חומרים מסוכנים באזור. השגחת מבוגרים יכולה לסייע במניעת פציעות על ידי הבטחת שילדים משתמשים נכון בציוד משחק ואינם מתנהגים בצורה לא בטיחותית על הציוד.

נדנדות – גורם שכיח לפציעות ילדים

ישנם פציעות רבות בזמן משחק הילדים בפארקים השונים.  אזור הנדנדות כמעט תמיד גורם לבהלה מצד ההורים ולפציעות שונות בקרב הילדים, בין אם ילדיכם משחקים במגרש משחקים ציבורי ובין אם בבית, חשוב שתסתכלו על הציוד באופן כללי כדי לוודא שהוא נקי ומתוחזק היטב וכמובן, על הילדים עצמם ולוודא שלא משתוללים ברמת סכנה.

 

לבוש בטיחותי בגן השעשועים

ילדים צריכים ללבוש בגדים נוחים ובטיחותיים שאינם יכולים להוות סיכון לחנק. ילדים מתחת לגיל חמש צריכים להיות בפיקוח כאשר הם משחקים וכך גם ילדים גדולים יותר.  תינוקות לא צריכים לשחק במכשירים המיועדים לילדים גדולים יותר, מכיוון שגודל המכשיר והפרופורציות שלו אינם מתאימים לילדים קטנים יותר, מה שעלול לגרום לפציעה, או לתפיסת חולצה במשהו חד בלי ששמו לב. מעבר לזה, חשוב לשים לב שהילדים לא לובשים חולצות רופפות או גדולות מדי ומוכנים מבחינת לבוש לשחק במתקנים ועם שאר הילדים וגם לשמור על הבטיחות.

ילדים נוהגים לעשות בלאגן ולהשתולל בגני המשחקים, לכן הימנעו  מגללי בעלי חיים, זכוכית וחומרים מסוכנים אחרים על המתקנים ובאזור הריצה בפארק. במהלך משחקים נלהבים, ילדים יכולים להסתובב על רגלי בטון, ציוד, אבנים, שורשי עצים, מקלות, אריחי גומי ואבזמים רופפים. משטחי משחקים מתאימים הם אחד הגורמים החשובים ביותר להפחתת חומרת הפציעה, שכן פציעות עלולות להתרחש כאשר ילדים נופלים על קרקע כואבת ופוצעת.

אחריות ההורים

הורים, מורים ומטפלים צריכים להבין את הגורמים שהופכים את הילדים לבטוחים יותר וכדי למנוע מילדים לסבול מפציעות קלות וגדולות כאשר הם משחקים במגרשי משחק ציבוריים ופרטיים. חשוב לסרוק את המקום לפני תחילת משחקי הילדים.

אזורי הכושר בגני השעשועים

לכולם מאוד כיף להתאמן וברגע שרואים מכשירים ישר יש חשק לעלות על המתקנים ולעשות כמה תנועות.  מגרשי משחקים הם מקומות בהם ילדים יכולים לרוץ, לקפוץ, לטפס, להחליק ולשחק עם חבריהם, מתקני הכושר הציבוריים פחות ואף מסוכנים לילדים קטנים כי לא מותאמים לגודלם. אם ילדכם אוהב להתאמן וספורט בכלל כאי לקחת אותו לפארקים המיועדים לכך. כיום ישנם מסלולי נינג'ה מותאמים במיוחד לילדים ועוד אופציות אחרות שיתאימו לגילם הצעיר. 

למרות שגן המשחקים הוא מקום שלרוב  מתרחשות פציעות לא מכוונות, מחקרים אחרונים מראים כי מגרשי משחקים הם המקום שבהם הילדים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר אז שמרו היטב על ילדכם.

 

בטיחות הילדים – נפילות מהמתקנים אל הקרקע

פציעות אלה יכולות לקרות גם כאשר ילדים נתפסים או נחתכים על ידי ציוד שאינו מתוחזק כראוי או שאינו עומד בתקני איגוד התקנים  לגני משחקים. ילדים קטנים משתמשים לרוב במתקנים המיועדים לילדים גדולים יותר ואז מתקשים להגיע או לטפס. ציוד לא בטוח וטמפרטורות המתקנים מרתיעות ילדים מלהיות פעילים, דבר שעלול להיות בעל השלכות בריאותיות ארוכות טווח כמו השמנת יתר ודיכאון.

לסיכום, תנו לילדכם את העצמאיות, החוויות והכיף בגני השעשועים אך שמרו עליהם מרחוק ומקרוב כדי שיחזרו שלמים ובריאים הביתה.

 

דילוג לתוכן