מה זה הקולוסיאום?

| | 0 Comments

הקולוסיאום נבנה מכ-100,000 מטר מעוקב של טרוורטין ממחצבות טיבולי, 20 מיילים משם. בניגוד לרבים מהאמפיתאטראות המוקדמים יותר, שנחצבו בצלע הגבעות כדי לספק תמיכה נאותה, הקולוסיאום היה מבנה עצמאי מאבן ובטון. לקולוסיאום, כמו לאמפיתיאטרון רומי אחרים, הייתה צורה של אליפסה אליפטית.

הקולוסיאום ממוקם ממזרח לפורום הרומי

הוא בנוי בעיצוב פרקטי ויש לו 80 כניסות מקושתות כדי לספק נוחות ל-55,000 צופים שיושבים בהתאם לשורותיהם. החלק הפנימי של הקולוסיאום יכול להכיל יותר מ-50,000 צופים. הצופים האלה אולי מוינו לפי היררכיה חברתית, אבל הם עשויים למלא את החלל, כמו סרדינים בקופסאות פח (ממיקומם של אמפיתיאטרון רומי אחרים). הקיבולת הכוללת של הקולוסיאום היא כ-45,000 מושבים ו-5,000 צופים עומדים.

הקולוסיאום

בגודל של כ-620 על 513 רגל (190 על 155 מטר), היה האמפיתיאטרון הגדול ביותר בעולם הרומי. הקולוסיאום, שנמצא מזרחית לפורום הרומי, נבנה כעדות לעוצמתה של רומא וגם כצעד פטריוטי מטעם השושלת הפלבית. הם קיוו לקדם את השושלת המשפחתית שלהם ולהגיע לתושבי רומא עם פרויקט פיתוח עירוני גדול, כולל הקולוסיאום.

הקולוסיאום

הוא היום אחד מאתרי התיירות המרכזיים ברומא, אליה מגיעים אלפי תיירים מדי שנה לראות את הזירה הפנימית. הקולוסיאום, הידוע במקור בשם האמפיתיאטרון הפלבי, בן כמעט 2,000 שנה ונשאר האמפיתיאטרון הגדול ביותר שנבנה אי פעם. הקולוסיאום בתקופות שונות בתולדותיו יכול היה להכיל בין 50,000 ל-80,000 צופים [4] [5] עם קהל ממוצע של כ-65,000 [6]; [6] הוא שימש לתחרויות גלדיאטורים והופעות פומביות כולל ציד בעלי חיים, הוצאות להורג, מלכים – ייצוגים של קרבות ודרמות מפורסמות המבוססות על המיתולוגיה הרומית וקרבות ים קצרים.

בימי הביניים המוקדמים

הבניין הזה כבר לא שימש לבידור. ניתן לאתר את שרידי המבנה למאה ה-1 לספירה, בסביבות שנת 72 לספירה, כאשר האימפריה הרומית הייתה בשיא פריחתה והקיסר אספסיאנוס הורה על בנייתו. בזמן הבנייה, מרכז העיור של רומא הועבר מהפורום הרומי למקום הזה. הוא נבנה בתקופת שלטונו של הקיסר פלביאן כמתנה לעם הרומי.

בניית הקולוסיאום החלה באימפריה האספסיאנית בשנת 72 והסתיימה בתקופת שלטונו של הקיסר טיטוס בשנות ה-80

בניית הקולוסיאום החלה בשנת 72 לספירה. בתקופת שלטונו של אספסיאנוס, זה היה האגם והגן של בית הזהב של הקיסר נירון. האמפיתיאטרון הענק ממזרח לפורום הרומי נקרא הקולוסיאום, והוא הוכנס לשימוש בסביבות 70-72 לספירה. הקיסר וספה מהשושלת הפלבית שימשה כמתנה לעם הרומי. בשנת 80 לספירה, טיטוס בנו של אספסיאנוס פתח רשמית את הקולוסיאום, שנודע בעבר בשם האמפיתיאטרון הפלבי, למשך 100 ימים של תחרויות, כולל קרבות גלדיאטורים ולחימה של חיות בר.

כמו באמפיתאטראות אחרים

הקיסר אספסיאנוס הגה את הקולוסיאום כמקום בילוי, שבו נערכו קרבות גלדיאטורים, ציד בעלי חיים ואפילו קרבות ים. הקולוסיאום היה בשימוש פעיל במשך כמעט ארבע מאות שנים, עד שמאבקי האימפריה הרומית המערבית ושינוי הדרגתי בטעם הציבורי הביאו קץ לקרבות גלדיאטורים והופעות המוניות אחרות במאה ה-6 לספירה. הקולוסיאום היה במצב מוזנח שכן האימפריה הרומית הייתה בדעיכה חדה במאה ה-5 וקשה היה למצוא את המשאבים הדרושים לתחזוקת הבניין, תשלום עבור גלדיאטורים ופרנסה לחיות בר. הקולוסיאום נבנה כחלק ממאמץ אימפריאלי להחיות את רומא לאחר שנה סוערת של ארבעה קיסרים, שנת 69 לספירה.

הקולוסיאום

הידוע בעבר בשם האמפיתיאטרון הפלבי, הוא אנדרטה קסומה המשקפת את ההיסטוריה, האמנות והאוצרות של רומא העתיקה. הוא מתעד סבל עבר, מלחמות ושליטה, וכיום הוא נחשב לתיאור חשוב של האימפריה הרומית. למרות שנהרס חלקית ברעידות אדמה ואסונות טבע אחרים, הוא עדיין אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר ברומא. הוא ידוע בכינוי האמפיתיאטרון הפלבי, על שם שושלת הקיסר שהנחה את בנייתו.

האמפיתיאטרון הענק בצד המזרחי של הפורום הרומי נקרא הקולוסיאום. הוא נבנה על ידי קיסר אספסיאנוס מהשושלת הפלבית בסביבות 70-72 לספירה כמתנה לעם הרומי.

הקולוסיאום

הידוע גם בשם האמפיתיאטרון הפלבי, הוא אמפיתיאטרון ענק שנבנה על ידי הקיסר פלביאן ברומא. הקולוסיאום הוא אמפיתיאטרון שנבנה ברומא על ידי הקיסר פלביאן מהאימפריה הרומית. הקולוסיאום, הידוע גם בשם האמפיתיאטרון הפלבי, הוא אמפיתיאטרון גדול ברומא. הקולוסיאום או האמפיתיאטרון הפלבי הוא אמפיתיאטרון שנבנה ברומא, איטליה במהלך התקופה הרומית.

הקולוסיאום או האמפיתיאטרון הפלבי

הוא זירה אליפסואידית גדולה שנבנתה במאה ה-1 לספירה. הקיסרים הרומים פלביאנוס אספסיאנוס (69-79 לספירה), טיטוס (79-81 לספירה) ודומיטיאנוס (81-96). בתקופת הרומאים ותחת המוטו "Pane e Circhi", הקולוסיאום הרומי (שנודע מאוחר יותר בשם האמפיתיאטרון הפלבי) אפשר ליותר מ-50,000 אנשים ליהנות מההופעות היפות ביותר שלהם. הקולוסיאום היה מקום מנוחה והתכנסות ששימש לתחרויות גלדיאטורים, הופעות פומביות, שחזורים היסטוריים, הצגות תיאטרליות מיתולוגיות וכמובן הוצאות להורג.

האמפיתיאטרון נקרא האמפיתיאטרון הפלבי

אך היה ידוע בשם הקולוסיאום בשל קרבתו לקולוסוס נירון המפורסם. השם המקורי "אמפיתיאטרון הפלבי" שונה לקולוסיאום בשל הפסל הגדול של נירון שניצב בכניסה לדומוס אוריאה, "הקולוסוס של נירון". לאחר ארבע מאות שנים של שימוש פעיל, הזירה התקלקלה לאחר נפילת האימפריה הרומית, במשך שנים רבות היא נשדדה ולאחר מכן נחפרה עד שהחלה להשתמר במאות 18-19.

מצעד הפתיחה מצעד הפתיחה היה האירוע הראשון שנערך בקולוסיאום לפתיחת המשחקים

כאשר הקולוסיאום נפתח לראשונה, הקיסר טיטוס חגג מאה ימים של משחקי גלדיאטורים. אירועים בקולוסיאום. המשחק הראשון שנערך אי פעם בקולוסיאום היה בשנת 80 לספירה. וזה נמשך 100 ימים ברציפות. בשנת 404 לספירה, עם שינוי בזמן ובטעמים, המשחקים בקולוסיאום בוטלו סופית על ידי הקיסר הונוריוס, למרות שפושעים מורשעים עדיין נאלצו להילחם בחיות בר במשך מאה נוספת.

דילוג לתוכן